Ana içeriğe atla

Matlab Programlama 9 Break Ve Continue Kullanımı

Break Deyimi: for ve while döngülerini break deyimi ile kontrol edebiliriz. break deyimi kullanııldığı yer de döngünün aniden sonlandırılmasını sağlar. Ve bizi döngü kaçıncı basamakta olursa olsun döngünün dışına atar ve program döngüden sonraki adımları yaparak akışına devam eder.

Continue Deyimi: Yine for döngüsü içinde programın yönünü değiştirmemizi sağlayan deyim olan continue ifadesi kullanıldığı yerde döngünün kendinden sonraki adımlarını yapmaz ve döngünün en başına döner bir sonraki döngü adımını gerçekleştirir.

Aşağıdaki matlab kodu çalıştırıldığında ekranda toplam kaç yazar?

SORUNUN DETAYLI ÇÖZÜMÜ

Döngü çalışmaya başladığında i=0 olur ve bu ifadeyi döngü içinde elseif ifadesi doğrular ve toplama i değeri eklenir. Devam eden kod continue olduğu için döngünün bu adımını burada sonlandırır döngü başına gider ve i değerini 1 artırır. i=1 bu ifadeyi ise if ve else if ifadeleri doğrulamaz döngü içindeki en son işlem yapılır. toplama=toplam+1 işlemi yapılır. Bu adımdan sonra toplam eşittir 1 dir. Bundan sonra i nin  8 e kadar olan çift sayı değerleri için elseif ifadesi tek sayı değerleri içinde döngünün son basamağındaki işlem gerçekleşir. i=8 olduğunda ise bunı if doğrular ve toplam a +2 eklenir. Sonraki adım break ifadesi olduğu için döngünün gerçekleştirmesi gereken 2 döngü daha olmasına rağmen döngü sonlanır ve break bizi döngü dışına atar.

Sonuç olarak toplam=18Murat BilginerYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)