Ana içeriğe atla

3 Tutkumun Ötesindeki Dünyam


İlk yazımda demiştim ki, ben bir yazılım tutkunuyum. Bu konuyu diğer yazımda yazmayı düşünüyorum demiştim. İşte o yazı bu yazı. Aslında buna tutkumun bile ötesindeki dünyam diyebilirim. Ayrıca NCFKR nedir bundan da bahsedeceğim sizlere ama ne zaman, yazının sonunda :D

Kendime sizin adınıza bir kaç soru sormak istiyorum. 1. Neden yazılım? 2. Başka alan mı kalmadı tutkunu olacak?
Bu 2 soruya vereceğim cevaplar ile neden olduğunu hep beraber öğreneceğiz.

Biraz gerilere gitmek istiyorum 2009, 2010 yıllarına. Bu dönem benim üniversite sınavına hazırlanacağım dönem. O zamanlarda böyle kendimde fark etmeye başladığım bir şey var. Bilgisayar deyince herkesin anladığı düşündüğü şeyi düşünmüyorum.
Çevrenizde yazılımla uğraşan birileri yoksa ve sizi yönlendiren birileri de olmadıysa o yaşlarda bilgisayar denince akla gelen şey, genel itibariyle diyelim şudur. 1 oyun 2 internet. O dönemler böyleydi şimdi tabi ki ilk internet. Hey gidi günler.

Eve bilgisayar aldırma bahanesi de şuydu o zamanlar. Baba bak hocalar ödev veriyor, internetten araştırma yapmam gerekiyor, ders çalışacağım bak, baba valla bak gibi daha böyle duygu sömürüsü bol ifadelerdi.

Babam ne yaptı, almadı. Önce sınava gir kazan, sonucun geldiği gün masada da bilgisayarı görürsün dedi. İşte böyle zor bir çocukluk mu dersiniz gençliğe geçiş dönemi dersiniz öyle bir dönem geçirdim.:P

Nitekim o güzel gün geldi çattı. Sonuç geldi bilgisayarda geldi. Geldi de ne olacak bu bilgisayar?
Ailemin çevresindeki çocuklarda gördüğü şu, biraz oyundu falan hevesini alır sonra da zaten arada bir işte misafir çocuğu gelir ona oyun oynatmak için falan açılır (hey gidi az yapmadık). Aynı şey bende de olacak sanıyorlardı yanıldılar.

Babam anlatır, bizim zamanımızda herkesin evinde televizyon yoktu işte komşuların evine gider orda izlerdik. Pek farkı yoktu bizim küçüklüğümüzde de en azından kendi çevremde diyeyim, herkesin evinde bilgisayar yoktu. Farklı geliyordu, bizde akraba komşu ne varsa az gitmedik. Ama o zamanlar çok daha küçüğüm amaç sadece oyun…

Neyse konu dağılmasın. Bilgisayar geldi 3 5 gün geçti evet ailemin düşündüğü gibi oyundu falan hevesimi almıştım ama farklı bir şey vardı adını o zamanlar koyamadığım. Şöyle bir şey olmaya başladı bir internet sitesine giriyorum içindekilerle ilgilenmiyorum. Aklımda sorular dolaşıyor. Bu adamlar böyle site yapmayı nerden öğrendi :P? Oyun oynuyorum aynen ifadelerimi yazmak istiyorum izninizle. Vay anasını arkadaş nasıl oluyor abi bu ya, bunu nasıl yapıyorlar?

Nedir, her şey sorgulamayla başlar. Sorgulamaya başlayabilirsek o zaman çözüme giden yolları da aramaya başlar ve en sonunda çözümü buluruz. Benimde aynen böyle oldu, sorguluyorum ve bir gün aklıma şu geldi. Dün gibi hatırlıyorum. Google o zamanlar bu kadar ünlü mü, yani a demeden, aslında şunu mu demek istedin diyor muydu bilmiyorum ama şöyle dedim, dur bakayım ben bir Google a yazayım. Ne yazdım Google a şunu yazdım, bu oyunlar nasıl yapılıyor? Kırılma noktası demek istersem işte burası diyebilirim.

Karşıma şu anda sallıyorum 460 000 sonuç çıkardı. Çıkan sonuçlardan ne öğrendim. Bunları yazmak içinde bir de bilgisayar programları varmış ve bunlara ne diyorlarmış bilgisayar programlama dili. Gitmem gereken yol belli oldu az çok. Nedir bu diller kaç tane var bunlardan? Neyi bilmem gerekiyor? Bana bırakırsanız, o zaman olduğu gibi şu anda da sorularımın ardı arkası kesilmez.

Ben oldum olası böyle gizemli, şifreli şeyleri severim. Konulara bakıyorum bir videoda anlatan hoca yazdığı şeylere kod dedi. Benim kulaklar 2 açıktı kulaklarımı 4 açmama vesile oldu. Neden çünkü kod dedi kod nedir bir şifre, bir anahtar, bir gizemdir. Tamda aradığım şeydi. İlgim daha da artmaya başladı.

Bir makalede okudum, binlerce programlama dili olduğundan bahsediyordu. Bu biraz gözümün korkmasına neden olmadı değil. Şu anda olduğu gibi o zamanlar da FIFA tutkunuyum. Oyunu oynayan normal oyuncular aldığı zevke bakar attığı gollere bakar. Bende öyle olmuyordu, bu adam bu pası buraya nasıl attı, bilgisayar benim oyunuma nasıl karşılık verebiliyor, gibi düşünceler dolaşırdı benim kafamda. Daha sonra FIFA oyununun bir bölümünün c++ diliyle yazıldığını öğrendim. C++ ile ilgili kitaplar indirdim notlar buldum videolar indirdim. Güya ne olacak bende oyun yazacam. Hee onlarda beni bekliyorlardı…:D İlk program yazma işine c++ ile başlamıştım. Ama bu böyle bilinçli yapılan bir iş değildi. Nerden başlamalıyım ne yapmalıyım bilmeden kaba tabiriyle bodoslama işe giriştik. Sen algoritma nedir bilmeden programlamaya girersen daha 3. Derste ortada kalırsın.

Ama kitaptan bakarak yapıyorum, girilen iki değeri toplatmışım 3+6=9 yazıyor ekranda. Bildiğiniz gibi değil, sanki matematiği sayıları falan ben bulmuşum gibi seviniyorum. Ama şuna inanıyorum o heyecanımdır aslında olayın buralara kadar gelmesine sebep ve ben o heyecanımı hala kaybetmedim. Her yaptığım işte o heyecanımı korumaya çalışırım.

Dedim ya 3. Derste kalırsın diye aynen de öyle oldu daha 3. derste kaldım. Sonra daha detaylı araştırma falan derken algoritmaydı, C diliydi, Visual Basic ti bir takım şeyler öğrendim.

Ve okul başladı. Hazırlık okuyacağım. Hayatta tesadüflere hiç inanmam. Her şeyin kader planında yazılıp çizildiğinde inanırım. Nitekim şimdi anlatacağım olayda bu çerçevede gerçekleşmiş bir olay.

Olaya geçeyim. Klasik tabir nedir iyi olacak hastanın, doktor ayağına gelirmiş benimki de aynı o hesap. Hazırlıkta bir arkadaş vardı bu arkadaşla tanıştık kafalarımızda uyuştu. Bu arkadaşta bilgisayar mühendisliği okuyacak bir arkadaş çıkmaz mı, bu tesadüf mü şimdi, bence kesinlikle değil. Bir şeyler olacak sebepler dairesinde de bir şeyler hazırlanıyor. Arkadaş kendi programlar yazıyor falan zaten deli gibi meraklıyım böyle şeylere. O bir yılım bilgisayarımda olmadığı için arkadaşımı izlemekle geçti.

1 sene sonra...

Bilgisayarım vardı artık. İstediğimi yapabilirdim. Ailemin kafasında yine aynı şey var kesin kaptıracak kendini bilgisayara, dersler falan hak getire ama yine yanıldılar. Yanıltmayı seviyorum. Ailem beni tanımıyor galiba :P :D Her şey istediğimin çok çok üstünde iyi gidiyordu. Dersimizde vardı birde programlama diye. Dersle paralel gelişme gösterecek olsaydım baya yerimde sayacaktım. Daha fazla gayret gösterdim. Olmam gereken yere ulaşmalıydım…

Amma çok konuştun da neden yazılım tutkunusun sen arkadaş biz hiç anlamadık diyorsunuz farkındayım. Bende zaten şu ana kadar neden tutkun olduğumu yazmadım. Olay buralara nasıl geldi onu anlatmak istedim.

Hayal kurmak o hayali gerçekleştirebilmek güzel şey. Düşünüyorum da şu anda insanlığa faydalı olabileceğim ve benim elimden gelen en iyi iş yazılım.

Fikirler aklımdan bir saniye olsun gitmez. Eğer aklınızda bu kadar fikir dolaşır ve onları yapabilecek donanıma sahip değilseniz, 3. düşüncenizi ya da hayalinizi gerçekleştiremedikten sonra olaya küsme gerçekleşir. Bende kafamda düşünceleri yapabilmek, o çok merak ettiğim dünyayı yakından görebilmek, bu dünyaya küsmemek için açıkçası yazılıma bağlandım. Ve bu bağlanmanın sonunda da bir tutku oluştu. Yazılım dünyasına tutkum bu yüzdendir. Ben hayallerimi gerçekleştirmek istedim sadece ve sonucunda böyle bir şey oldu. Bu tip yazı yazanlar ilk hedefleri sanki para değilmiş gibi hiç bahsetmezler ondan. Bende bahsetmedim. Ve bahsetmeyeceğim parayı hiç düşünmedim :P :D

Bir şeye bağlanmayı bir tutku bir aşk haline getirirseniz ilk başta size burun kıvırarak bakan insanlar belli bir süre sonra size saygı duymaya başlarlar. Bu söylediğime en başta ailem dâhildir. İlk başlarda hep yazdığım düşüncelerle bakıyorlardı. Ama şu anda hepsinin inanılmaz bir saygısı var. Aileniz yaptığınız işe destek verirse o zaman işe dört elle sarılma geride birini üzüyor muyum düşüncesi olmadan sadece işinize odaklanma olayı gerçekleşir.

Ben hayatımın bu olduğunu kabul ettim artık onlarda kabul ettiler. Ben bunu yapmaktan ortaya yeni bir şeyler koymaktan inanılmaz mutlu oluyorum.

Nokta koyarken bir söz verdik sözümüzü tutalım. NCFKR (EN Sİ EF KEY AR) nedir diye soruyor çoğu arkadaşım, dostum. Küçük bahsedeyim.

NCFKR çok basit bir şey değildir. Her harfinde kriptolojide bir kodlama sistemiyle kodladığım bir açıklama gizlidir. Ne demiştim gizemi ve şifreleri çok severim. Bahsedeceğim dedim bahsettim.:D

Ne yapacağına bilmek önemli bir özelliktir. Ancak ne yapacağını bilenler yola çıkma cesaretini gösterebilirler. Bende bu bağlamda ne yapacağımı biliyordum ve bu yola çıktım.Tutkumun ötesindeki dünyama doğru başlattığım yolculukta daha yolun çok başındayım, sonuna bir gün ulaşabilirsem o gün sizlere oradan da seslenmek isterim.

Murat Bilginer
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)