Ana içeriğe atla

4 Bu Nasıl Hayat? Bir Öğrenci Evi PortesiHayat okurken güzel herhalde. Bu güzelliğin okurken farkına varamasak ta en azından böyle olduğunu teorik olarak biliyoruz. Ama birde üniversite hayatı diye bir gerçek var. Yurtta kalan arkadaşların pek haberdar olmadığı, evde kalan üniversiteli için hayat çok farklıdır.

Nedir o? Üniversiteye gelirsin ilk yıl yurtta kalırsın yavaş yavaş çevre edinirsin. Sonra yurdun kurallı ve sıkıcı hayatı sıkar, ev hayatı daha cazip hale gelmeye başlar. 

Tabi yurdun sıkma fikri ne zaman oluşur? Anlaşabildiğini gördüğün, kafa dengi arkadaşlarını bulduğun zaman. 


Sohbetler dönmeye başlar, abi bu böyle olmaz, bak sen, ben bir de Ahmet te oldu mu abi biz çıkarız eve. Abi eve çıkmak şart ben bu yurt müdürünü vurucam yoksa, başka bir çözümü yok bunun. Arkadaşın bu kadar ciddi olduğunu görünce sen ben korkar. :P Başka yol yoktur.


Hayaller güzeldir. Çünkü insan hayallerinde yorulmaz. Ama hayat seni yormakla vazifelenmiştir.

2. yıl…


Sen, ben, Ahmet eve çıkarlar. Paranın kontrolü onlardadır. Bu işin kontrolünü içlerinde bir Endüstri Mühendisi varsa ona vermeleri isabet olur çünkü bu işi ondan daha iyi yapacak yoktur :P 

Daha önce hiç haberdar olmadıkları yemek yapma, eee o yapıldıysa birde bulaşığı çıkar bulaşık yıkama, çamaşır, ütü her şey bunlardadır. Annelerinin değerini anlamaları için sadece 2 hafta yeter. İşte o yüzden evde kalan elemanlar 2 hafta sonra annelerini her gün telefonla ararlar ki sebebi şimdiye kadar yapamadım bari böyle kadını mutlu edeyim düşüncesidir.

Birde şöyle bir şey vardır erkek evi ile kız evi bir değildir, kaçınılmaz gerçek. Kendi evimden bahsetmiyorum bu arada genel bir görünüşten bahsediyorum biline.:D 

Şöyle bir senaryo düşünelim. Evde kalan bir arkadaşınız var ve evine ziyarete gideceksiniz.Arkadaşınızla beraber eve girdiniz. Erkek evine girdiğiniz anda çözmeniz gereken bir soru ile karşılaşırsınız. Burası bir ev mi? bu soruya kafanızdaki cevabınız burası bir ev olamaz olsa da, orada kalanlar için orası, yalnız bu gerçek, bir saray olabilir.

Arkadaşınız önden gider. Sabah 9 da ki derse gitmek için 8 15 te kalkan bir adamın yatak toplamasını çıkardığını dolabına koymasını beklemek benim hayal gücümü bile aştı, yok öyle bir şey. Birde arkadaşınız sabah evden nasıl çıktığını hatırlamadığı için, odanın kapısını hafif aralar odaya bakar, manzaraya ilk defa o gözle baktığı için o manzara onu bile şaşırtır. Kardo sen 2 dk salonda otursana ben şurayı bir toplayayım der. Tabi bu ifade şu durumda söylenir senin odasını o şekilde görmesinden rahatsız olacağı birisiysen. Benim bir arkadaşım var ki pek benden utanmaz :D hakikaten utanmaz yalnız :P

Arkadaşınız geri döner, ona göre o oda toplanmıştır. Siz odaya girince bir şok ile daha karşı karşıya kalırsınız. Ama yapacakta bir şeyiniz yoktur, takılmak zorundasınızdır. Ama o ortam çok normal bir ortammış gibi davranan arkadaşınızın tavırları rahatsız eder sizi. 

En sonunda dayanamazsınız kardo gel şurayı bir toplayalım gibi bir teklifte bulunursunuz. 


Şimdi bir senaryo daha düşünelim. Memlekette ailenizle beraber kaldığınız evi düşünün. Eve misafir gelmiş ve misafir size diyor ki, şurayı bir toplayalım. Ne olur, yerin dibine girersiniz demi. Normali budur. Yani normali budur da üniversiteli normal değildir ki, ondan normal davranmasını beklemek en büyük saçmalık olur. Arkadaşınızın şu sözü ile karşılaşabilirsiniz ya Kardo ne var ya derli toplu oda yada gel abi beraber topluyak, hem de en pişkin hali ile.

Odayı toplarsınız. Sizin için ortam biraz daha yaşanabilir hale gelmiştir. Zaman geçer akşam yemeği zamanı gelir. Arkadaşınız mutfağa yemek hazırlamak için gitmiştir. Sizin kafanızda ne hazırlayacak acaba düşüncesi vardır. Kim bilir neler yapmasını beklersiniz. Sonra bir ses ile irkilirsiniz yemek hazır hacılar. 

Yavaş yavaş mutfağa doğru adımlarsınız. Aman Allahım menüye bak yok böyle bir şey. Daha önce hiç görmemişsindir bunu. Öğrenci evinde ona tatar denir. Öğrencinin muhteşem icadıdır. Patates ile makarnayı birleştirip üzerine bir de yoğurt dökmesiyle oluşan bu şahaser karşısında tepkisiz kalabilirsiniz. 


Arkadaşınız sizin bu bakışınızı görünce emin olun şöyle diyordur daha ne istiyon sen. En azından ben öyle bir bakış yakalasam derim yani öğrenci evinde daha ne istiyon sen :D

Birde öğrenci evinde kıtlığın ne zaman hangi şartlar altında baş göstereceği belli olmaz. Mutlaka ekmek yetmez o anda. Akşamdan bulaşıklar yıkanmadığı için o anda yemeği hazırlayan kişi yemekte kullanılacak kadar tabak, çatal, bıçak, kaşık yıkar sofraya koyar. Ekstra bir durum olsa al sana bir yokluk daha kullanılacak malzeme yok…:D yani yokluk her an baş gösterebilir. Ama öğrenci dayanıklıdır varlığı da yokluğu da hakkıyla çekmeyi bilir ve durumdan pek şikayetçi olmaz. Çünkü daha taaa başta sen ben Ahmet durumun böyle olacağını biliyorlardır.

Ama yoklukları içinde eğlencelidir öğrenci evi. Arkadaşlarınla beraber olabilmenin zevki başkadır. Benim olduğum yerde Pes oynanmaz, yeri gelir Fifa turnuvaları ile zaman zaman dışarı çıkıp gezip tozmalarıyla, kimi zaman aldığın bir kilo çekirdeğin dibini görene kadar o gazetenin çevresinde ettiğin sohbetleriyle, hayatında belki zaman geçince özleyeceğin nadir zaman dilimlerinden biridir üniversite hayatı ve özellikle ev hayatı.

Anlatacak o kadar çok şey var ki aslında. Öğrenci evinde bir de vize final dönemi yaşanır ki öğrencinin en özel anlarındandır. Herkes kendi köşesine çekilir konuşma ve beraber takılma işlemi sadece yemek saatlerinde olur. Vize ve final dönemlerinde makarnaya patates karışıtırcak kadar bile zaman yoktur ve 7 8 gün makarna stoğu tükenene kadar sadece çorba içilir, makarna yenir. Öğrenci evinde makarna stoğu biter mi (never ever) asla bitmez.:D

Bir sınavdan çıkılır eve gelinir. Arkadaşlarında evdeyse çok küçük, o günkü sınav muhabbeti yapılır. Sonra herkes bir hedef koyar yarın ki sınav için. Saatin sabah 11 olduğunu varsayalım. Biri, hacı ben 12 de kesin başlıyom çalışmaya. Biri, hacı ben yatıyom 2 saat sonra kaldırın bak ha yarın ki sınav baba(yani zor demek istiyor terbiyessiz arkadaşımız :D ) çalışacağım çok yer var. Biride benim yarın sınav yok hacı der. Diğerlerine koyar bu. Saat 12 olmuştur. Başlıcak olan saati 1 saat ileri atar. Saat 1 olur uyuyan arkadaş kaldırılır arkadaş kalkar mı, imkanı var mı öyle bir şeyin, tabi ki yok. Hacı ben biraz daha uyucam da sen beni bir saat sonra kaldırsana ya…

Bu böyle artık sınavın gerçekten yaklaştığı, artık çalışılması gerektiği düşüncesi oluşan saate kadar devam eder. Sonrada çalışmaya başlanır. 7 de başlandığını varsayalım normal öğrenciden bahsetmiyorum burada kendimi anlatıyorum. Ben saat 4 e kadar çalışırım ne olursa olsun. Sınavın saat 9 da yada 8 de olması farketmez. Derim kendi kendime daha 9 saat var hallederim ben bu işi. Bazen olur bazen olmaz. Hayırlısı artık.

Sonra finallerde biter ki senenin sonu gelmiştir. Ayrılmak zor gelir. Şimdi düşünüyorum okul bitince tamamen ayrılacağız hepimiz hayat galesiyle farklı yerlerde yaşamlar kuracağız. Ama hayatımızda unutamayacağımız anılar bırakarak ayrılacağız.

Nasıl unutulacak bugünler… Tekrar bu şekilde bir araya gelme ihtimali olmadan nasıl geçecek yıllar. Sizin gülmenize, ağlamanıza şahit olmadan, sırt sırta verip kafa kafaya verip hayat ile ilgili planlar yapmadan nasıl geçecek yıllar…

Murat Bilginer
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)