Ana içeriğe atla

2 Ne Oluyor Evladım O Şimdi?


Üniversite okumaya başlayınca memleketinize çok yakın değilseniz ve çok sık yolculuk yapmaktan hoşlanmıyorsanız eve gitme zamanlarınız 4 ayda birdir.

Memleketinize gittiğinizde yapmanız gereken bir takım vazifeleriniz vardır. Nedir onlardan biri eş dost ziyareti. Ve çevrenizde kimin çocuğu hangi bölümde okuyor diye merak eden bir amca ve teyze takımı vardır. İnanılmaz meraklıdırlar. Bu teyzeler ve amcalarda ziyaret edilecekler listesindedir. Eee memlekete kadar gitmişken bu teyzeler bu amcalar ziyaret edilmeden olmaz. Sonra murat buralara kadar gelmişte bir bize uğramamış diye laf eder bu teyzeler amcalar.

Bu teyzeler ve amcalar sizi 4 ayda bir gördüklerinden 4 ay önce sordukları soruların cevaplarını çoktan unutmuşlardır.

Şimdi 4 ayda bir gördüğünüz insanlarla öyle günlük sohbete giremezsiniz. Konuşulacak konular bellidir aslında. Onlar size daha önce 10 kere sormamış gibi 11. Kere
okuduğunuz bölümü sorarlar. Siz bölümü söyledikten sonra bu meraklı teyzeler ve amcalar için önemli bir soru daha vardır ve sorunun gelmesi gecikmez zaten. 4 yıllık mı 2 yıllık mı şimdi evladım o bölüm. Soru böyle gelince ben 5 yıllık teyze diyorum. Teyzenin kafada şöyle bir şey oluşuyor biliyorum. Haaa 5 yıllıkmış iyidir o daha iyidir o zaman o. Sorsa neden 5 yıllık, teyze benim İngilizce zayıftı biliyon mu birde hazırlık vardı diyecem ama o soru gelmez.

Nemi benim bölümüm endüstri mühendisliği okuyorum ben. Eğer ciddi bir araştırma yapmadıysan bölümümle ilgili şimdi teyzenin veya amcanın soracağı soru aklında dolaşıyor biliyorum.

Çok az geçmeden amca kafa sallayarak söylediklerimi dinlerken o kafa sallama sırasında aklına söylediğim şey gelir ve onu düşünmeye başlar ve o söylediğim şeyi kafasında bir yere oturtamaz ve soru gelir. Amca neyi düşünmektedir endüstri mühendisliği bölümünü. Ben artık sorunun ne zaman geleceğini bile biliyorum ve soru, ne oluyor evladım o şimdi. Soru bir kerede değişse ya biride endüstri mühendisliği ne ya falan dese olmaz soru fix ne oluyor evladım o şimdi?

Deseydim amcaya bilgisayar mühendisliği, makine mühendisliği ya da tıp okuyorum ben, o zaman sorun yoktu. Ama endüstri mühendisliği okuyorsanız bu soru kaçınılmazdır.

Ben zaten evden giderken cevapları kafada tasarlayıp ta giderim. Bugün endüstri mühendisliği ne diye soran amcama şu cevabı vereyim benim içinde farklılık olsun falan derim.

Şimdi amcacım endüstri mühendisliği bir şirketin sistem analizini yapan, o şirketin marjinal karı sağlayabilmesi için gerekli çalışmalar yapan falan bir bölüm desem amca bir de sistem analizi ne marjinal kar ne bunları soracak hiç o mecraya girmeye gerek yok. Bu arada daha uzun da sizi de sıkmayayım tanımı öğrenirken ben bile sıkılmıştım.

O gün amcam için hazırladığım cevap şu amca şimdi bir şirket düşün hani oranın bir müdürü var ya işte ben ondan olacağım diyorum.Amcamın gözlerinde bir parıltı vay be müdür olcan bakışı o. O bakışı da tanıyorum artık. İçimden diyorum ne sandın amca hey gidi :P :D

Bununla ilgili küçük bir anımı da anlatayım. Bakın bu bilmeyince bilmediğini saklamayıp soran teyzeler ve amcalar iyidir. Birde bunların bilmeyen ama bilmiş gibi davrananları vardır. Bir gün yine bir amca sorunca hangi bölümde okuyorsun diye söyledim yine. Amcadan beklediğim soru gelmedi şaşırdım. Vay be dedim amcam biliyor bölümümü. Nasıl mutluyum ama anlatamam. 5 dk sonra sohbet devam ederken bu bilmiş amca beni resmen o anda kurmuş olduğu cümle ile vurdu. Aynen şöyle dedi eee Murat sen okulu bitirince dokuma fabrikalarında işe başlıcan nerden buldun çok aradın mı bu bölümü deyince dedim ya o cümleyle vuracağına beni çekip bir el ateş etseydi daha iyiydi.

Böyle durumlarda nedense kendime hâkim olamıyorum. Ya sorma amca dedim dokuma fabrikalarında işe başlayacağım yaptık bir şey artık karıştırma sen orasını dedim :D ama seviyorum ben bu bölümü diye de ekledim.

Biz endüstri mühendislerinin işi zor ama şu anda dünya ekonomisine yön veren o tepe kadronun başındaki tüm elemanlar yani CEO dediğimiz adamlar birer endüstri mühendisi ve emin olun bu adamlar orada tepede çokta tanınmak istemediler. Eğer isteselerdi şu anda endüstri mühendisliği deyince ne benim evde kendi kafamda cevaplar hazırlamama ne bu amcalarım bu teyzelerimin bu soruları sormalarına gerek kalmayacaktı.

Ama ben o teyzelerin amcaların o sorusunu 4 aylık okul döneminde özlüyorum. Bazen çok sıkılınca kendi kendime şey diyorum ne oluyor evladım o şimdi …?

Murat Bilginer
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Matlab Programlama Soru Çözümü

26 Matlab Soru Çözümleri 26
25 Matlab Soru Çözümleri 25
24 Matlab Soru Çözümleri 24
23 Matlab Soru Çözümleri 23

Matlab Programlama 18 Matlab de Rand Fonksiyonu Kullanımı

Merhabalar herkese. Yeni ve belkide programlamada kullanım alanları ve yaptırabildiği uygulamalar dolayısıyla programlamanın önemli konularından olan rastgele sayı üretmeye yardımcı olan  rand fonksiyonundan bahsetmeye çalışacağım bu yazımda sizlere.
Bismillah diyelim ve başlayalım.
Her programlama dilinde olduğu gibi Matlabde de rastgele sayı üretmeye sağlayan bir fonksiyonumuz bir metodumuz mevcuttur.
Temel kullanımı rand(n,m) şeklindedir. Bu ifade şunu yapar n satırlı ve m sütunlu bir matrisi 0 ile 1 arasında rastgele gelen ondalık sayılar ile doldurur.

Matlab Soru Çözümleri 27 Dizideki Tek Çift Değerleri Bul (Fonksiyon Yazarak)